Peygamberimiz (sav)

PEYGAMBERİMİZİN HAYATI (sav)

 

ÖNE ÇIKAN YAZILAR

 

PEYGAMBERİMİZDEN NÜKTELER VE ÖĞÜTLER

 

PEYGAMBERİMİZDE DUALARFahr-i Kâinat gibi yaşamadıkça...

PEYGAMBERİMZ >>PEYGAMBERİMİZİN HAYATI (sav)

Birkaç defadır benden bunu duyuyorsunuzdur. Bir defa daha değil kerrat defa daha söylesem yine yeterli bulmam. Çünkü aranılan unsurları oluşturmadan musibetlerden kurtuluşun yolu yoktur. Onun için beyan ettiğim husus şudur:

Devamını oku...
 
Peygamberimiz(s.a.v)'in tavsiyeleri

PEYGAMBERİMZ >> PEYGAMBERİMİZDEN ÖĞÜTLER

Hazreti Peygamber (s.a.v.), ailesiyle ve toplumla ilişkilerinde insanları her fırsatta bilgilendiriyor ve onlara yol gösteriyordu. O bunun için herhangi bir zaman ve zemin gözetmez ihtiyaç hasıl oldukça etrafındaki insanları aydınlatırdı.

Devamını oku...
 
Peygamber Efendimizin (sav) Dilinden Dualar

PEYGAMBERİMİZ  >> PEYGAMBERİMİZDEN DUALAR

Ebû Hureyre (r.a)'den rivayetle, Nebî (s.a.v) şöyle buyurmuştur:
"Ne tahammül etmeye ne de defetmeye güç yetmeyen belanın meşakkatinden, (insanı)

Devamını oku...
 
Merhamet peygamberi...

PEYGAMBERİMİZ(SAV)  >> ÖNE ÇIKAN YAZILAR >> Röportaj

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) ve önceki peygamberler diğer insanlardan farklı özelliklerle yaratılmıştır. Peygamberimiz ise bu özellerin en özelidir. O Peygamberlerin ve tüm yaratılmışların en şereflisidir. Bunun için Hz. Adem'den Hz. İsa'ya kadar tüm Peygamberler onun doğumunu ve geleceğini kavimlerine ve inanlarına müjdelemişler, geldiği takdirde ona iman etmelerini tabilerine emretmişlerdir. Hz. İsa'dan sonra onun doğumu beklenmeye başlanmış, onun gelişi zalimler için korku, mazlumlar için ümit olmuştur.

Devamını oku...
 
Hz.Peygamber’in aile hayatı

PEYGAMBERİMZ >>PEYGAMBERİMİZİN HAYATI (sav)

Hz. Peygamber işlerinin yoğunluğuna rağmen eşlerine vakit ayırır ve onlarla sohbet ederdi. Onlara yardımcı olur, onların ihtiyaçlarını sorar ve karşılardı. Ramazan bayramında merasimlere ailesi ile birlikte giderdi. Günümüzde eşler işlerinin yoğunluğunu bahane ederek eşlerine ve çocuklarına vakit ayırmıyorlar. Erkekler eşlerinden fedakârlık beklerken kendileri sorumluluklarını yerine getirmiyor, boş vakitlerinde internet başında takılıyorlar.

Devamını oku...
 
Peygamberimiz(s.a.v.)'in duasi

PEYGAMBERİMİZ  >> PEYGAMBERİMİZDEN DUALAR

 

Rasülullah sallallahü aleyhi ve sellem şöyle dua ederdi:
“Allâhümme innî eûzü bike mine'l-aczi ve'l-keseli ve'l-buhli ve'l-heremi ve azâbi'l-kabr. Allâ-hümme âti nefsî takvâhâ, ve zekkihâ ente hayrü men zekkâhâ, ente veliyyühâ ve mevlâhâ. Allâ-hümme innî eûzü bike min ilmin lâ yenfa' ve min kalbin lâ yahşa' ve min nefsin lâ teşba' ve min da'vetin lâ yüstecâbü lehâ”.

Devamını oku...
 
Efendimiz’in nüktelerinden seçmeler. 1

PEYGAMBERİMZ >> PEYGAMBERİMİZDEN NÜKTELER VE ÖĞÜTLER

“Evet, ben de şaka yaparım, fakat şaka yaparken bile sadece hakikati söylerim.” Hz. Muhammed (s.a.v.)

Devamını oku...
 
Hz. Peygamber (s.a.v) Neyimiz Olur?

PEYGAMBERİMİZ(SAV)  >> ÖNE ÇIKAN YAZILAR

Kabul ediyorum. Bu da nereden çıktı. Ne kadar saçma bir soru diyenleri duyabiliyorum. Ama bana peygamberimizdir cevabının dışında bir cevap vermenizi istiyorum. Bu soruya hep bir ağızdan O bizim liderimiz, önderimiz, rehberimiz, örnek alacağımız tek insandır diyebiliriz.

Devamını oku...
 
Salâvatın Anlam ve Önemi

PEYGAMBERİMZ >>PEYGAMBERİMİZİN HAYATI (sav)

Bir günde ne kadar konuşuyoruz? Bu konuşmalarımızın ne kadarımalayani dediğimiz şeylerdir? İş dünya ve ahirete lüzumlu konuşmaya gelince dillerimize ağırlıklar çöküyor. Bana ahrette en yakın olanınız bana en çok salâvat-ı şerife okuyanınızdır hadisi şerifince günde kaç salâvat okuyarak efendimizi yâd ediyoruz? Ya da kaç salâvat okumalıyız? Salâvatın anlamı nedir? Bu soruları merak edip araştırıp, öğrenmeliyiz.

Devamını oku...
 
Peygamberimiz (sav)'in Dualarından Örnekler

PEYGAMBERİMİZ  >> PEYGAMBERİMİZDEN DUALAR

Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) diğer bütün peygamberler gibi Allah'a içten bağlı, derin imanlı, Allah'tan şiddetle korkup sakınan ihlas sahibi bir kuldur. Peygamberimiz (sav)'in samimi dualarına Rabbimiz icabet etmiş, bu vesile ile sahabeler ve çevresindeki insanlar türlü mucizelere şahit olmuşlardır.

 

Devamını oku...
 
Hz. Peygamber’in tavsiyeleri

PEYGAMBERİMZ >> PEYGAMBERİMİZDEN NÜKTELER VE ÖĞÜTLER

Ashâb-ı Kirâm’dan Ebû Zerr hazretleri bir gün Peygamber Efendimize: “Bana tavsiyede bulun yâ Rasûlallah diye ricâda bulununca Peygamber Efendimiz Hz. Ebû Zerr’e şu nasîhatlerde bulundu:

Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 2 / 25