NAMAZ VAKİTLERİ

Hamm Şehri (Yeşil Camii)
İmsak 06.24
Güneş 07.44
Öğle 12.48
İkindi 15.13
Akşam 17.42
Yatsı 18.52

Sabah Namazı vakti: 7.00

Cuma vakti:12.50

Peygamberimiz (sav)

En güzel ÖRNEK Hz. Muhammed (S.A.V) hakkında bilgi öğrenmek için Resimi TIKLAYINIZ

Hisar gençlik teşk.

Resim Galerisi

Kadın Kolları Teşk.

Hazine kız gençlik teşk.

Mevlüt Özcan

İlahiyatçı Yazar

Dünya kazanç tarlasıdır

Mahmut Toptaş

Araştırmacı Yazar

Evlatlik edinmek

İlyas Özbay

Yazan ve hazırlayan

Günahlarin peşin lezzeti...

Geylani Akan

Yazan ve hazırlayan

Dünya mi değişti yoksa biz mi değiştik?

XXXX

 

Peygamberimiz (sav)

PEYGAMBERİMİZİN HAYATI (sav)

 

ÖNE ÇIKAN YAZILAR

 

PEYGAMBERİMİZDEN NÜKTELER VE ÖĞÜTLER

 

PEYGAMBERİMİZDE DUALARAllah Resulü’nün Kur’an’ı İzah Ediş Şekilleri

PEYGAMBERİMİZ(SAV)  >> ÖNE ÇIKAN YAZILAR

Sünnet, Kur’an’ın “mücmel” ifadelerini insanların idrak seviyelerine göre açıklar.[64] Bu durumda “mücmel” ayetler “müfesser”e dönüşür. Dua anlamına gelen “salat” ve temize çıkarma manasını içeren “zekat” kelimeleri Efendimiz’in beyanıyla “mücmel”den “müfesser”e taşınarak malum ibadet formatında anlaşılmışlardır.[1] “Allah alışverişi helal faizi haram kıldı.”[2] ayetindeki alışveriş ve faiz kelimeleri de “mücmel”dir. Hangi durumlarda alışverişin sahih, fasit ya da batıl olduğu, faiz çeşitlerinin neler olduğu Hz. Peygamber’in tefsiriyle anlaşılabiliştir.[3]

Devamını oku...
 
Peygamberimiz(s.a.v)'in tavsiyeleri

PEYGAMBERİMZ >> PEYGAMBERİMİZDEN ÖĞÜTLER

Hazreti Peygamber (s.a.v.), ailesiyle ve toplumla ilişkilerinde insanları her fırsatta bilgilendiriyor ve onlara yol gösteriyordu. O bunun için herhangi bir zaman ve zemin gözetmez ihtiyaç hasıl oldukça etrafındaki insanları aydınlatırdı.

Devamını oku...
 
Peygamber Efendimizin (sav) Dilinden Dualar

PEYGAMBERİMİZ  >> PEYGAMBERİMİZDEN DUALAR

Ebû Hureyre (r.a)'den rivayetle, Nebî (s.a.v) şöyle buyurmuştur:
"Ne tahammül etmeye ne de defetmeye güç yetmeyen belanın meşakkatinden, (insanı)

Devamını oku...
 
Resulûllahın Öğrencileri (2)

PEYGAMBERİMZ >>PEYGAMBERİMİZİN HAYATI (sav)

Dedik ya kadın erkeği çoluğu çocuğu, genci yaşlısı seferber olmuştu ilme! Bilemediklerini ya da anlayamadıklarını tekrar tekrar sordular. Öğrendikleri hadisleri daha iyi hıfzetmek, yanılmamak için gittiler emin olana anlayana kadar tekrar ettirdiler Peygamberimiz (s.a.v.)’e… O da bıkmadan tekrar tekrar anlattı hıfzetmelerini sağlamak için. Sahâbenin dinlediği hadisler için daha sonra tekrar tekrar Hz. Peygamber’e müracaat etmesinin muhtemel sebeplerinden bazıları, hadisin zihne iyice yerleşmemiş olmasından ötürüydü.

Devamını oku...
 
Rasûlüllah’ın (s.a.v.) Hayatından Rahmet İzleri

PEYGAMBERİMİZ(SAV)  >> ÖNE ÇIKAN YAZILAR

Allah kendi mülkünde bozgunculuk yapılmasını istememektedir. Bu ilke genelde bütün ilâhi dinler özelde de İslam Dini için geçerlidir. “Allah bütün âlemlerin Rabb’idir.”  (Fâtiha, 1/1) ilâhi gerçeğinin bir gereği olarak İslam, sadece Müslümanlara değil; herkese karşı iyi davranmayı ve herkesin hakkını gözetmeyi temel ilke olarak kabul etmiştir. “Yeryüzünde fesat çıkarmayın” (Bakara, 2/60) diyen ve fesat çıkaranları lânetleyen (R’ad, 13/25)  ve onları sevgisinden mahrum edeceğini  (Kasas, 28/77)söyleyen İslam’ın gayesi yeryüzünde huzuru sağlamaktır.

Devamını oku...
 
Peygamberimiz(s.a.v.)'in duasi

PEYGAMBERİMİZ  >> PEYGAMBERİMİZDEN DUALAR

 

Rasülullah sallallahü aleyhi ve sellem şöyle dua ederdi:
“Allâhümme innî eûzü bike mine'l-aczi ve'l-keseli ve'l-buhli ve'l-heremi ve azâbi'l-kabr. Allâ-hümme âti nefsî takvâhâ, ve zekkihâ ente hayrü men zekkâhâ, ente veliyyühâ ve mevlâhâ. Allâ-hümme innî eûzü bike min ilmin lâ yenfa' ve min kalbin lâ yahşa' ve min nefsin lâ teşba' ve min da'vetin lâ yüstecâbü lehâ”.

Devamını oku...
 
Efendimiz’in nüktelerinden seçmeler. 1

PEYGAMBERİMZ >> PEYGAMBERİMİZDEN NÜKTELER VE ÖĞÜTLER

“Evet, ben de şaka yaparım, fakat şaka yaparken bile sadece hakikati söylerim.” Hz. Muhammed (s.a.v.)

Devamını oku...
 
Resulûllahın (S.A.V.) Öğrencileri (1)

PEYGAMBERİMZ >>PEYGAMBERİMİZİN HAYATI (sav)

İlim ve din halkalar halinde öğreniliyordu. İlim meclisleri de vardı. Meclisler halkadan daha büyüktü. Sabah namazından sonra Mescid-i Nebî’de toplanıveriyordu halka halka ilimler… Birinde tefsir, birinde Kur’an okunuyordu.  Bir diğerinde feraiz, bir diğerinde de Peygamberimizin (S.A.V.) uygulamaları veya önceki gün söylediği hadislerdi konu olan. Talebe sahâbîler pür dikkat dinlerlerdi ders veren sahâbîleri…

Devamını oku...
 
Alemlere rahmet Hazret-i Muhammed (sav) (5)

PEYGAMBERİMİZ(SAV)  >> ÖNE ÇIKAN YAZILAR

Evinizde, dairenizde, işyerinizde bulunan aynanın karşısına geçiniz ve kendinize bakınız. Aynadakine gülümserseniz, aynadaki de size gülümser. Aynadakine kaş çatarsanız, aynadaki de size kaş çatar. Aynadakine sırt dönerseniz, aynadaki de size sırt döner. Aynadakinin yüzünde leke görseniz, elinize bir bez alıp günlerce silseniz, temizleyemezsiniz. Ama o bezle kendi yüzünüzü temizlerseniz aynadakinin yüzü de temizlenir. Sevgili Peygamberimiz buyurmuş: "Mü'min, mü'minin aynasıdır" (Ebu Davud, K. Edeb, Bab fi'n-nasihat, hadis 4918)

Devamını oku...
 
Peygamberimiz (sav)'in Dualarından Örnekler

PEYGAMBERİMİZ  >> PEYGAMBERİMİZDEN DUALAR

Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) diğer bütün peygamberler gibi Allah'a içten bağlı, derin imanlı, Allah'tan şiddetle korkup sakınan ihlas sahibi bir kuldur. Peygamberimiz (sav)'in samimi dualarına Rabbimiz icabet etmiş, bu vesile ile sahabeler ve çevresindeki insanlar türlü mucizelere şahit olmuşlardır.

 

Devamını oku...
 
Hz. Peygamber’in tavsiyeleri

PEYGAMBERİMZ >> PEYGAMBERİMİZDEN NÜKTELER VE ÖĞÜTLER

Ashâb-ı Kirâm’dan Ebû Zerr hazretleri bir gün Peygamber Efendimize: “Bana tavsiyede bulun yâ Rasûlallah diye ricâda bulununca Peygamber Efendimiz Hz. Ebû Zerr’e şu nasîhatlerde bulundu:

Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 2 / 26