Peygamberimiz (sav)

PEYGAMBERİMİZİN HAYATI (sav)

 

ÖNE ÇIKAN YAZILAR

 

PEYGAMBERİMİZDEN NÜKTELER VE ÖĞÜTLER

 

PEYGAMBERİMİZDE DUALARPeygamber Efendimizi Ağlatan Ayet

PEYGAMBERİMZ >>PEYGAMBERİMİZİN HAYATI (sav)

Ramazan'da Kur’ân-ı Kerîm’i okumak efendimizin sünnetlerindendir. Efendimiz bunu çokca yapar ve bazı ayetlerde gözyaşlarını tutamazdı. Ramazan ayı Kur’an-ı Kerim’in doğduğu ay.. Kur’an bu ayda Kadir Gecesi’nde inmeye başladı. Peygamberimiz Kur’an-ı Kerim’i bu ayda daha başka bir tarzda Melek Cebrail ile birlikte okurdu.

Devamını oku...
 
Peygamberimiz(s.a.v)'in tavsiyeleri

PEYGAMBERİMZ >> PEYGAMBERİMİZDEN ÖĞÜTLER

Hazreti Peygamber (s.a.v.), ailesiyle ve toplumla ilişkilerinde insanları her fırsatta bilgilendiriyor ve onlara yol gösteriyordu. O bunun için herhangi bir zaman ve zemin gözetmez ihtiyaç hasıl oldukça etrafındaki insanları aydınlatırdı.

Devamını oku...
 
Peygamber Efendimizin (sav) Dilinden Dualar

PEYGAMBERİMİZ  >> PEYGAMBERİMİZDEN DUALAR

Ebû Hureyre (r.a)'den rivayetle, Nebî (s.a.v) şöyle buyurmuştur:
"Ne tahammül etmeye ne de defetmeye güç yetmeyen belanın meşakkatinden, (insanı)

Devamını oku...
 
Kutlu Doğum, Kutlu Peygamber

PEYGAMBERİMİZ(SAV)  >> ÖNE ÇIKAN YAZILAR

Aile hayatımızda Nebevi terbiyeden nasipsizliğimizi giderip bu toplantılar vesilesiyle Peygamber (s.a.v.) Efendimiz'e benzemenin kapısını açmalıyız... Peygamberimiz beşer olduğuna göre, O'nun insani yaşantısını anlamak ve anlatmak lazım. Peygamberimiz'i anlayarak anmak hedefimiz olmalıdır. Asıl önemli olan bütün senenin yükünü kaldıracak bir iman enerjisini Efendimiz'in tarzından alabilme adımını atabilmektir. İşte mesele budur.

Devamını oku...
 
Allah'ın Ahlâkı, Peygamberin Ahlâkı ve Kur'ân Ahlâkıa

PEYGAMBERİMZ >>PEYGAMBERİMİZİN HAYATI (sav)

Arapça'da yaratma, yaratılış ve yaratılmış gibi anlamlara gelen halk kelimesi ile aynı kökten gelen hulk yahuthuluk kelimesi huy, tabiat, seciye, mertlik, din ve yaratılış anlamlarına gelir. Huluk kelimesinin çoğulu 'ahlak'dır. Sözlük anlamıyla ahlak, beden ve ruh bütünlüğü ile alakalı bir kavramdır.[1] Nitekim gözle anlaşılan heyet ve şekiller 'halk' diye adlandırılırken; basiretle anlaşılan seciye ve huylar 'hulk' diye; insanın ahlakıyla elde ettiği faziletler ise 'halâk' diye adlandırılmıştır.[2]

Devamını oku...
 
Peygamberimiz(s.a.v.)'in duasi

PEYGAMBERİMİZ  >> PEYGAMBERİMİZDEN DUALAR

 

Rasülullah sallallahü aleyhi ve sellem şöyle dua ederdi:
“Allâhümme innî eûzü bike mine'l-aczi ve'l-keseli ve'l-buhli ve'l-heremi ve azâbi'l-kabr. Allâ-hümme âti nefsî takvâhâ, ve zekkihâ ente hayrü men zekkâhâ, ente veliyyühâ ve mevlâhâ. Allâ-hümme innî eûzü bike min ilmin lâ yenfa' ve min kalbin lâ yahşa' ve min nefsin lâ teşba' ve min da'vetin lâ yüstecâbü lehâ”.

Devamını oku...
 
Efendimiz’in nüktelerinden seçmeler. 1

PEYGAMBERİMZ >> PEYGAMBERİMİZDEN NÜKTELER VE ÖĞÜTLER

“Evet, ben de şaka yaparım, fakat şaka yaparken bile sadece hakikati söylerim.” Hz. Muhammed (s.a.v.)

Devamını oku...
 
O’nun Huzurunda

PEYGAMBERİMİZ(SAV)  >> ÖNE ÇIKAN YAZILAR

Medine-i Münevvere… İslâm’ın nurlu şehri. Bu şehir Fahr-i Kâinat Efendimiz s.a.v.’i, Ehl-i Beyt’i ve binlerce sahabiyi ağırlıyor. Böyle olunca Medine-i Münevvere’ye yolculuğun, orada bulunmanın altın kuralı edeptir. Onların kendisi değil kabirleri orada, deyip geçmek mümkün değil. Çünkü Allah Rasulü s.a.v. “Beni vefatımdan sonra ziyaret eden hayatımda ziyaret etmiş gibidir.” buyurmuştur.

Devamını oku...
 
Peygamberimiz ve çocuklar

PEYGAMBERİMZ >>PEYGAMBERİMİZİN HAYATI (sav)

İçinde bulunduğumuz günler, Peygamberimiz Efendimizin doğumu münasebetiyle bir çok etkinliklerin yapıldığı, Kutlu Doğum Haftası günleridir. Efendimiz aleyhisselât-u vesselam, kameri aylardan Rebiulevvel ayının 12’nci gecesi, miladi sene itibariyle de 20 Nisan 571 tarihinde dünyaya teşrif buyurmuşlardır. O, âlemlere rahmet olarak gönderilmiştir. Her mü’min insan, O’nu daima anar ve anlamaya da gayret eder.

Devamını oku...
 
Peygamberimiz (sav)'in Dualarından Örnekler

PEYGAMBERİMİZ  >> PEYGAMBERİMİZDEN DUALAR

Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) diğer bütün peygamberler gibi Allah'a içten bağlı, derin imanlı, Allah'tan şiddetle korkup sakınan ihlas sahibi bir kuldur. Peygamberimiz (sav)'in samimi dualarına Rabbimiz icabet etmiş, bu vesile ile sahabeler ve çevresindeki insanlar türlü mucizelere şahit olmuşlardır.

 

Devamını oku...
 
Hz. Peygamber’in tavsiyeleri

PEYGAMBERİMZ >> PEYGAMBERİMİZDEN NÜKTELER VE ÖĞÜTLER

Ashâb-ı Kirâm’dan Ebû Zerr hazretleri bir gün Peygamber Efendimize: “Bana tavsiyede bulun yâ Rasûlallah diye ricâda bulununca Peygamber Efendimiz Hz. Ebû Zerr’e şu nasîhatlerde bulundu:

Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 2 / 24